במקום להשקיע בבורסה, תשקיעו בוויסקי

ידעתם שחבית וויסקי התייקרה ביותר מ-500% בעשור האחרון? בשוק שמגלגל בעולם מעל 60 מיליארד דולר,
המחירים ממשיכים לעלות, אבל ישראלים בקושי מכירים אותו. יש גם דיבידנדים – בקבוק מהחבית מתי שתרצו

לאחרונה פורסם באתר החדשות של ה-BBC על מכירת חבית ויסקי במחיר שיא בסך כ-1 מיליון פאונד (כ-1.25 מיליון דולר). מתברר שחבית הוויסקי הסקוטי מסוג Macallan  (מותג יוקרתי במיוחד) נרכשה לפני 34 שנים תמורת 5,000 ליש"ט בלבד, ונשכחה עד שהמזקקה הזכירה לבעליה המקורי שהיא עדיין מתיישנת במחסן.

המכירה הפומבית המקוונת, שהסתיימה ב-25 באפריל, גררה הצעות מרחבי העולם. הזוכה היה קונה פרטי מארצות הברית. הוא ניפץ את שיא המכרז הקיים עבור חבית, שנקבע על 444,000 ליש"ט ב-2019. הקונה לא רכש את החבית להשקעה, אלא ישתמש בה לשתיית הוויסקי המשובח. ערן לוין, חובב ויסקי מושבע ומבעלי חברת MyWhisky הישראלית מעריך, כי החבית מכילה כ-500-600 בקבוקים בשווי 2,500 דולר לבקבוק. ועכשיו תחשבו כמה עולה כל שוט של וויסקי מחבית זו…

ערן לוין, מייסד ומנכ"ל MyWhiskey (צילום: יוסי אלוני)
צילום:יוסי אלוני

לא חייבים להיות חובבי וויסקי כדי להשקיע במשקה זה. וויסקי סקוטי הוא חלק מקטגוריית מוצרי יוקרה (לצד תיקי הרמס, יינות, מכוניות נדירות ועוד) שנסחרים בין משקיעים בכל העולם. אלא שבוויסקי משקיעים לאו דווקא עשירי העולם, אלא אוכלוסייה מגוונת.
בשנים האחרונות הצליח מדד הוויסקי להניב רווח גדול יותר אפילו מזהב, נפט ומדדי מניות. מדובר בשוק של מעל 60 מיליארד דולר. על פי מדד הוויסקי בעשור האחרון הייתה עליית ערך של מעל 500 אחוזים.


קונים פיזית את המוצר

"בחביות שאנחנו שיווקנו ראינו עליית ערך הנעה בין 10%-20% בשנה ולעיתים אפילו יותר", אומר לוין. "במקרה אחד רכש אצלנו ישראלי צעיר ארבע חביות וויסקי מסוג דלמור. לאחר חצי שנה הוא קיבל הצעה לרכוש אותן ב-30 אחוזים יותר ממחירן. הוא בחר שלא למכור וכבר צבר אחוזי תשואה נוספים". לדבריו, במהלך השנה בה החברה פעילה, השקיעו ישראלים באמצעותה למעלה מ-3.5 מיליוני שקלים ברכישת חביות וויסקי להשקעה.

איך זה עובד?
"לקוחות יכולים לרכוש חבית אחת או יותר, במחירים המתחילים ב-10,000–20,000 שקלים לחבית, ויכולים להגיע למאות אלפי שקלים למעלה מכך. מדובר ברכישה פיסית של המוצר. החביות מאוחסנות בסקוטלנד במחסנים המתמחים באחזקת וויסקי, בתנאים אידיאליים ובטיפול מומחים. משקיע שקונה חבית יכול לממש את ההשקעה באמצעות מכירתה".

איך אדע מהו שווי החבית במשך השנים?
"מידי שנה מגיע שמאי וויסקי המעריך את תכולת החבית שלגם ואת שוויה. לאחר הערכה זו, השמאי מוציא דו"ח שנתי עם פרטי החבית ושוויה המוערך, דוח אשר תקבל מאיתנו בשקיפות מלאה. אגב,  החביות מבוטחות על ידי חברות הביטוח הגדולות בעולם מפני נזק, שריפה וגניבה בהתאם לשווי החבית הנוכחי שנקבע על ידי שמאי".

אם אני צריכה את הכסף – כמה זמן ייקח למכור את החבית שרכשתי?
"מכירת חבית וויסקי היא בדרך כלל עניין של ימים ספורים. במקרים נדירים יותר עלול לקחת מספר שבועות. כשמדובר בדבר נדיר כמו חבית וויסקי בת 15-20 שנה, אין ספק שהיא תיחטף".

האם הוויסקי יכול להתקלקל?
"קלקול של וויסקי הוא נדיר מאוד ועל גבול הבלתי אפשרי, בזכות אחוזי האלכוהול הגבוהים שיש לוויסקי (מינ' 40%). לפי הערכות המומחים בתחום הוויסקי, במקרים נדירים מאוד וויסקי יכול להתקלקל בחבית ובדרך כלל זה קורה רק לחביות וויסקי מעל גיל 50".

האם אוכל לטעום את הוויסקי שלי או להשתמש בו?
"כמובן. חבית הוויסקי שקנית היא שלך לכל דבר. תוכל לבקש מתי שתרצה שיבקבקו עבורך בקבוק וישלחו אותו, או מצד שני לבקבק את כלל החבית".

"אחת לתקופה, המשקיע יכול לקבל מהחבית שרכש בקבוק, תמורת עלות הבִקבוק שהיא מזערית וליהנות מהשקעתו בשוטף. מעין דיבידנד.

מלחמה אוקראינה השפיעה על המחירים

מה משפיע על מחירי החביות?
"ככל שמחיר הוויסקי עולה בעולם, זה משפיע על מחיר החבית. בנוסף, משך זמן היישון – ככל שהוויסקי נמצא יותר זמן בחבית (למעט בחביות קטנות), הוא משתפר יותר הן בצבע, הן בטעם והופך להיות יותר נדיר. כמובן שגם המותג משפיע, גם טרנדים של מותגים וגם המצב הפוליטי".

לדברי לוין, למלחמת אוקראינה יהיו השלכות משמעותיות על שוק הוויסקי העולמי: "גם רוסיה וגם אוקראינה הן מיצואניות השעורה המובילות בעולם. הן כמעט לא מייצאות שעורה בתקופה זו עקב המלחמה. לעומת זאת בעשור האחרון נכנסו השווקים הסיני וההודי בגדול וקונים וויסקי סקוטי בכמויות מטורפות. לכן, ההערכה היא שבעוד 10-15 שנה יהיה מחסור עולמי בוויסקי סקוטי והמחירים שלו יהיו בהתאם".

מי המשקיעים הישראלים שמגיעים אליכם?
"החל מחובבי וויסקי מושבעים, צעירים שרוצים לגוון את ההשקעות שלהם וגם זוגות צעירים שמחפשים השקעה כדאית לטווח ארוך, כולל סבא שרכש חביות עבור נכדיו, כ'תןכנית חיסכון לילד', שיקבל סכום יפה מאוד כשיגיע לגיל 18".

אז מחיר הוויסקי תמיד עולה?
"אי אפשר להבטיח את זה, אבל כבר עשרות שנים לא נתקלנו בירידת ערך של חביות וויסקי".

ואנחנו נוסיף, שגם אם ההשקעה לא תהיה מוצלחת, תמיד אפשר לשתות אותה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *